Стародавня фауна Черкащини
– Сучасну Черкащину на дві приблизно рівні частини поділяє берегова лінія прадавнього океану Тетіс, який відокремлював один від одного два тодішні материки – Лавразію і Гондвану, – розповідає старший науковий працівник відділу природи обласного краєзнавчого музею Микита Селіверстов. Він демонструє карту, на якій показано, що вся східна частина Черкащини, аж до лінії Корсунь-Шевченківський – Городище – Шпола, була тоді вкрита океанічними водами. Тож не дивно, що поблизу Черкас часто знаходять зуби акул, поблизу Чигирина – китів, а у фонди археологічного музею Черкаського національного університету потрапив хребець гігантського хижого кита – базилозавра. За словами Микити Селіверстова, з пошуками решток динозаврів пов'язано безліч курйозів. Так, десятки тисяч доларів просять за кістки "невідомих тварин", які після експертизи палеонтологів виявляються... коровами, кіньми та віслюками, щоправда, середньовічними.
З розвитком людства процес винищення видів тварин Черкащини наростав. Ще у хроніках XVI століття згадується про стада диких коней, зубрів, оленів, які затоптували сліди татарської кінноти, що ускладнювало її переслідування козацькою охороною. Хто тоді міг подумати, що мине сто-двісті років – і про це тваринне різноманіття доведеться забути назавжди? – Уже в історичні часи на Черкащині зникли дикі віслюки-кулани, дикі коні-тарпани, росомахи, ведмеді, сайгаки, байбаки... Першим знищили тура, первісного бика, родоначальника великої рогатої худоби, – зазначає старший науковий працівник відділу природи обласного краєзнавчого музею Зінаїда Савченко. Тур – тварина, яку неодноразово згадують літописці, в Україні остаточно зникла на початку XVII століття, а останній у світі тур загинув у Польщі 1627 року. У тому ж XVII столітті на Черкащині внаслідок полювання і господарського освоєння цілинних земель зникає зубр. Опудало зубра, виставлене в обласному краєзнавчому музеї, має не черкаське походження. Воно створене на початку ХХ століття – убитий у 1910 році зубр був одним з останніх у Біловезькій Пущі.
Оцінка користувачів![]() ![]() ![]() Оцінить статтю![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Коментарі
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі. Будь-ласка, використовуючи посилання внизу сторінки авторизуйтеся або зареєструйтеся Зареєструвати користувача
Покищо коментарів до даної статті нема
|
Останні статтіНарис №2Додано: 1.01.2011, 00:00
Нарис №1Додано: 1.01.2011, 00:00
Історія Канівщини (кінець)Додано: 16.12.2010, 09:16
|