Вшанували Героя України Олексу Гірника

n41-1Традиційно 21 січня на Тарасовій горі зібралися патріоти України, представники демократичних сил, громадськість Канева і гості з нагоди вшанування Олекси Гірника, котрий самоспалився тут у 1978 році на знак протесту проти тогочасного режиму.

n41-2 ...Ранок 21 січня 1978 року видався напрочуд гарним. Працівники музею Тараса Шевченка першими за кроків десять від оглядового майданчика на снігу побачили постать обгорілого чоловіка, який лежав на спині у позі "боксера" – його руки і ноги були зведені. Схил гори під оглядовим майданчиком мав біло-фіолетове забарвлення – особливого кольору йому додали розкидані по снігу сотні листівок, написані фіолетовим чорнилом. З одного боку вони мали однаковий зміст, з іншого – кожна з певним спрямуванням: проти русифікації, колоніального режиму, недотримання у Радянському Союзі прав і свобод громадян тощо. Спільний текст був таким: "Хай живе Самостійна 

n41-3

Соборна Українська Держава! Радянська, та не російська! Україна для українців! З приводу 60-річчя проголошення самостійності України Центральною Радою 22 січня 1918 року – 22 січня 1978 року на знак протесту спалився Гірник Олекса з Калуша. Тільки в цей спосіб можна протестувати в Радянському Союзі".

n41-4

Олекса Гірник народився 28 березня 1912 року в селі Богородчани на Івано-Франківщині в українській селянській родині. За свої проукраїнські патріотичні погляди цьому чоловікові довелося пройти крізь польські тюрми і радянські табори. Працював, де випадало: землекопом, рахівником. За довгі роки й словом не обмовлявся про в’язницю, аби не нашкодити родині, дітям. Тяжко мучився наодинці з собою.

n41-5

У хвилину високої духовної напруги і прийшло, очевидно, рішення спалахнути поблизу могили Шевченка неопалимою ватрою...

21 січня 2012 року сюди прибули син Євген з дружиною, народні депутати попередніх скликань, земляки з Івано-Франківщини, місцеві жителі. Вкотре згадали сина України, відслужили панахиду за героєм.

Підготувала: Лариса ЗЕЛЕНЕНКО


Share |

Оцінка користувачів

Оцінить статтю


Останні статті